Kilka słów o Tajlandii

Zapierająca dech w piersi egzotyczna przyroda, bogata architektura świątyń, tradycyjna tajska gościnność oraz oryginalna, wyśmienita kuchnia stanowią olśniewającą mieszankę, której trudno się oprzeć. Oprócz niepowtarzalnej kuchni, znajdują się tu także liczne zabytki - dowody wielowiekowej historii kraju. Od gór Mae Hong Son i pokrytych zielenią wapiennych wysp Morza Andamańskiego, poprzez spokojne wioski położone wzdłuż rzeki Mekong, aż po pulsujące w charakterystycznym rytmie kluby nocne w Bangkoku - Tajlandia ma coś do zaoferowania wszystkim odwiedzającym. Oczywiście jak każdy inny kraj azjatycki, również i Królestwo podlegało wpływom wielu odmiennych kultur, lecz nigdy nie na tyle silnych, by zdołały one zmienić radosny a zarazem dumny charakter Tajów.

Tajowie przybyli na ziemie, które dziś zajmują z południowo-zachodnich Chin. Osiedlanie zaczęli na północy i stopniowo migrowali na południe, po drodze zakładając miasta, którym nadawali poetyckie nazwy, takie jak: Sukhotaj co oznacza Świt Szczęścia, Ajutthaja – Niezdobyta, Bangkok oznaczający Miasto Dzikich Śliwek, zwany też Miastem Aniołów - Krung Thep. Podobnie jak wieki temu starożytny Syjam, tak dziś Tajandia zajmuje ważne miejsce na mapie południowo-wschodniej Azji.

Klimat

W Tajlandii rytm roczny wyznacza klimat tropikalny, „sterowany” przez wiatry monsunowe. Wyróżnia się trzy pory roku, relatywnie zimno i sucho jest od listopada do lutego (na południu następują wówczas wahania temperatury). Lato – gorące i wilgotne – trwa od marca do maja, natomiast od czerwca do października występuje pora deszczowa. Monsun południowo –zachodni przynosi wówczas znad Oceanu Indyjskiego opady, zwłaszcza intensywne na zachodnim wybrzeżu (Phuket, Krabi, i Ranong). W głębi kraju opadów jest mniej

Społeczeństwo

Tajowie uchodzą za bardzo pogodnych, otwartych ludzi, mimo że w wielu regionach kraju panuje bieda. Poczucie wspólnoty w społeczeństwie dyktuje głównie rolnictwo, konkretnie czynności towarzyszące Tajom podczas sadzenia i zbiorów. Dziś większość obywateli zamieszkuje wsie lub małe miasteczka, pomimo iż stolica skupia obecnie około 10 milionów ludzi, czyli prawie 20 procent ogólnej liczby ludności kraju. Zasadniczo ludność Talnadii można podzielić na cztery grupy: Tajowie Centralni, Północni, Południowi oraz ludy Lao. Wszystkie te grupy, których można wydzielić oprócz czterech wcześniej wymienionych jeszcze kilka, stanowią bardzo skomplikowaną mieszankę etniczną, aczkolwiek uchwytną tylko dla antropologów.

Język

Skomplikowany dla Europejczyków i Amerykanów język tajski należy do grupy języków tonowych, co czyni go niezwykle trudnym. Wyróżnia się pięć tonów: jednostajny, wysoki, niski, wznoszący się i opadający, dzięki czemu to samo słowo, w zależności od wymowy , może mieć aż pięć różnych znaczeń. Najsilniejszy wpływ na język tajski, miał język chiński. Jest tam również wiele zapożyczeń z khmerskiego oraz od ludów Mon. Pismo natomiast powstało w Tajlandii na bazie alfabetu południowoindyjskiego, używanego niegdyś przez ludy Mon i Khmerów. Pismo czytamy od lewej do prawej, jednak znaki przestankowe prawie wcale nie występują, co powoduje, że poszczególne zdania nie są od siebie oddzielone.

Kultura i wierzenia

Podstawową religią w Tajlandii jest Buddyzm. Pojawił się on na terenach obecnej Tajlandii w III wieku p.n.e. Wiara wraz z monarchią są uznawane w królestwie jako dwie siły spajające cały naród. Buddyzm stworzył również podwaliny całej kultury tajskiej, a dziś zdeklarowanych, praktykujących wyznawców tej religii jest aż 90 procent. Religia ta jest także swego rodzaju filozofią życia, opartą na racjonalnym empiryzmie , zrozumieniu i akceptacji świata doczesnego.

Mimo wiary w Buddę, Tajowie wierzą też w zastępy sił nadprzyrodzonych, tłumacząc tym zbiegi okoliczności, nieszczęśliwe zdarzenia i codzienne troski. Wiara w duchy jest tu tak powszechna, że stałym elementem architektury stały się tzw. Domki dla duchów - modele tradycyjnych domów, przyozdobione kwiatami, gdzie składa się ofiar z żywności różnym bóstwom. Wiara w talizmany, amulety, magiczne tatuaże jest wszechobecna.

Sztuka i architektura

Sztuka Tajlandii nawiązuje niemal wyłącznie do buddyzmu therewada. Najdoskonalszym przykładem artystycznym jest zespół świątyń i klasztorów zwany wat, gdzie imponujący efekt tworzą połączone ze sobą wielokondygnacyjne dachy, niezliczone wyobrażenia Buddy, malowidła ścienne wraz z drewnianą dekoracją rzeźbioną, złocenia, mozaiki z kolorowego szkła oraz inkrustacje z macicy perłowej.

Kraj słynie również ze wspaniałego rękodzieła, szczególnie jeśli chodzi o tekstylia, wykonane z kolorowego, najczęściej pozłacanego jedwabiu. Światową sławą cieszą się także pochodzące z Tajlandii złoto i srebro oraz kamienie szlachetne. W tej dziedzinie Tajlandia mieści się w czołówce krajów eksportujących te drogocenne minerały.

Opracowanie tekstu Karolina Przyłucka